Dobry występ Jakuba Napierały na Mistrzostwach Świata w Kadetów U14, Juniorów U-18, i młodzieży U 23 w Wędkarstwie Spławikowym – rzeka Sava- Radece- Słowenia- 24-29 lipca 2012 r.

W dniach 24-29 lipca 2012 r. odbywały się w miejscowości Radece w Słowenii na rzece Sava Mistrzostwa Świata w Wędkarstwie Spławikowym kadetów U-14, juniorów U-18 oraz młodzieży U-23 podczas których w kat. kadet swój debiut w imprezie tej rangi zaliczył kolega z koła PZW Odlewnik Śrem Jakub Napierała.

Reprezentowanie kraju na takiej imprezie to z jednej strony zaszczyt, ale z drugiej strony wiąże się z dużą odpowiedzialnością za wynik całej drużyny. W pierwszym dniu zawodów trener postawił na bardziej doświadczonych zawodników i Jakub jako debiutant pełnił rolę rezerwowego, zaś Polska drużyna zajęła 8 miejsce (na 10 drużyn).

Drugiego dnia zawodów, wreszcie, Jakub dostał swoją szansę i wykorzystał ją w pełni, zajmując bardzo wysokie 3 miejsce w swoim sektorze i zajmując 11 miejsce indywidualnie w drugim dniu zawodów, co było najlepszym wynikiem spośród polskich zawodników. Ostatecznie drużyna awansowała na 7 miejsce, co należy uznać za niezły wynik zwłaszcza, że na rzece Sava, łowiono ryby, które w Polsce nie występują lub występują w niewielkich ilościach (certa).

Duże głębokości (od 4 do 7m na tyczce 10 metrowej), zmienny prąd (od 8 gram w jedną stronę, do 5 gram w drugą stronę na całkowitym braku prądu skończywszy i to w kilkadziesiąt minut) oraz gatunek dominujący na zawodach czyli certa, której łowienie było kluczem do sukcesu powodują, że nie są to dla Polaków warunki normalne, stąd problemy.

Decydowała technika łowienia, gdyż niewłaściwe podanie przynęty powodowało całkowity brak zainteresowania ryb, albo w najlepszym przypadku, niewłaściwą ich selekcję.

Kuba poradził sobie doskonale i osiągnął najlepszy wynik ze wszystkich trzech reprezentacji (U-14, U18, U-23) i tylko pech nie pozwolił mu na zajęcie drugiego miejsca w swoim sektorze (zbyt mocno naciągnięta guma w tyczce, a zabrakło 700 gr).

Można trochę żałować, że Jakub nie miał okazji łowić również podczas pierwszego dnia, jednak jest to decyzja trenera i niech tak pozostanie. Kuba jeszcze w następnym, 2013 roku będzie startował w kategorii kadetów, co pozwala myśleć z optymizmem o przeszłorocznych Mistrzostwach Świata, które odbędą się we Francji, gdzie doświadczenia zdobyte w Słowenii mogą okazać się bezcenne.

Na tym poziomie, tylko ciężka praca i maksymalne zaangażowanie w dążeniu do celu, zarówno samego zawodnika, jak i całego jego otoczenia, mogą przyczynić się do osiągania sukcesów na arenie międzynarodowej.

Podziękowania dla PZW Okręg w Poznaniu, Koła PZW Odlewnik Śrem oraz dla Sylwka Wilczyńskiego za udzielone wsparcie.

Pozdrawiam Andrzej Napierała